Sorgen ligger tung över Fagersta efter det dödliga våldsdådet på Brinellskolan. En 17-årig flicka miste livet och tre andra ungdomar skadades. Men mitt i chocken har kyrkan blivit en plats dit unga och föräldrar kan komma med sin sorg, sina frågor – eller bara för att inte behöva vara ensamma.
Flaggan utanför Brinellskolan vajar på halv stång, efter det som hänt. Fagersta är en liten ort, och när en tragedi drabbar en skola påverkas snabbt nästan hela samhället.
Prästen Lars Frisk i Västanfors-Västervåla församling hade tidigare mött den 17-åriga flicka som dödades, bland annat genom kyrkans kontakter med ungdomar och skolor.
– Det som har skett är förskräckligt och fruktansvärt, säger han till tidningen Dagen.
Höstterminen hade bara hunnit pågå några dagar när en 18-årig elev gick till angrepp mot andra elever på skolan. En flicka dödades och tre pojkar skadades, varav två allvarligt.
När Lars Frisk fick höra vad som hänt anslöt han sig till kommunens krisarbete. Dagen efter öppnades också Västanfors kyrka för ungdomar, familjer och andra som behövde en plats att samlas på.
Kyrkan blir en plats när orden inte räcker
Genom åren har Lars Frisk träffat många av ortens ungdomar vid bland annat skolavslutningar och konfirmationsläger. Det gör att många redan känner honom och kyrkan.
Just nu handlar mötena inte främst om att försöka förklara varför något sådant här kunde ske.
De stora frågorna om Gud, ondskan och lidandet kan komma senare.
Nu behöver ungdomarna framför allt få berätta.
De vill sätta ord, på det de sett och känner. Få gråta eller bara vara tysta. Få möta vuxna som orkar stanna kvar, när det inte finns några enkla svar.
Lars Frisk beskriver hur många står häpna inför att någon som uppfattades som en vanlig ung person, kunde utföra ett så allvarligt våldsdåd.
När livet plötsligt går sönder
Det som hände i Fagersta väcker frågor, som människor har burit genom alla tider… Hur kan något så ont hända? Var finns Gud när tragedin inträffar? Kan Gud arbeta med det som finns kvar, när livet går i spillror?
Bibeln ger inga snabba svar på människans lidande.
I stället möter vi gång på gång människor som ropar, gråter och frågar Gud varför. Och mitt i detta finns också bilden av en Gud som kommer nära, den som har det svårt.
”Herren är nära de förtvivlade och räddar dem som förlorat allt hopp.”
Psaltaren 34:19
Kanske är detta också något av det som kyrkan kan få vara i Fagersta just nu. Inte platsen där någon påstår sig kunna förklara det oförklarliga. Utan en öppen dörr. En människa som lyssnar. Ett rum där sorgen får finnas.
Och en påminnelse om att ingen behöver bära det allra mörkaste ensam.
Bön efter skoldådet i Fagersta: Våra tankar och böner går till den dödade flickans familj och vänner, till de skadade ungdomarna och deras familjer – och till alla elever och anställda på Brinellskolan som försöker ta sig igenom dagarna efter det som hänt.
Har du en fråga, tanke eller bara vill snacka med någon?
Chatta med oss, eller kommentera inlägget längre ner på sidan – vi svarar så fort vi kan. Du kan även mejla JesusPeople.se@gmail.com och messa till 072-430 99 11. Du är inte ensam – Gud är nära!
Med kärlek från redaktionen /Tomas och Mia ♡
LÄS VÅR VISION HÄR: Varför vi heter JesusPeople.se >>
Varför bry sig om Jesus?
Jesus är centrum i den kristna tron. Genom hans liv, död och uppståndelse får vi den tydligaste bilden av vem Gud är och hur Gud ser på oss. Bibeln beskriver hur Gud av ren kärlek till dig och mig, blev människa i Jesus Kristus. Han kliver rakt in i vår verklighet – i kampen, bristerna, sorgen och allt som gör ont – och visar att Gud inte står på avstånd. ”Herren är nära alla som ropar, de som ärligt ropar till honom” Psaltaren 145:18 >>
Men berättelsen stannar inte där. Jesus visar också vägen vidare. Genom hans uppståndelse öppnas en ny start för varje människa – ett nytt liv tillsammans med Gud. Det är det Jesus talar om när han säger att vi kan ”födas på nytt” in i Guds rike. Läs mer i Johannesevangeliets tredje kapitel >>
Många tror att kristen tro handlar om att “goda människor hamnar i himlen och onda i helvetet”. Men i Bibeln är det tvärtom mycket enklare – och mycket mer befriande. Det är först när vi inser att vi inte klarar livet perfekt på egen hand, som vi kan ta emot det Gud ger. Det handlar inte om prestationer, poäng eller att lyckas vara tillräckligt bra. Det handlar om att ta emot Guds utsträckta hand – Jesus.

Att leva som kristen – ABC
A – Acceptera att du är en syndare som behöver Guds nåd. Ingen av oss är perfekta. ”Alla har ju syndat och gått miste om härligheten från Gud.” Romarbrevet 3:23
B – Bekänn din tro på Jesus. Att han är Herre i ditt liv och att Gud uppväckte honom från de döda. ”Du blir räddad (frälst) om du med din mun bekänner Jesus som Herre över ditt liv och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda.” Romarbrevet 10:9
C – Cellsyn… Se dig själv som en del av Jesus (hans förlängda arm så att säga) på jorden, en levande cell i något större som kallas Guds församling. Vi hör ihop och vi behövs. ”Ni utgör alltså Kristi kropp, och var för sig är ni delar av den.” Första Korinthierbrevet 12:27
Jesus säger: ”Om du väljer att leva i mig, och mina ord (som du finner i Bibeln) förblir i dig, då kan du be om vad du vill (som stämmer överens med Guds vilja), och det ska ske. Min Fader blir ärad när du bär rikligt med frukt och på det sättet visar att du är min lärjunge (följare).” Johannesevangeliet 15:7









