Nicolina sjöng lovsång på finalen i Idol

 

Årets Idol-final var ren tonårsenergi – glitter, nerver och massor av känslor. Men om det var någon som verkligen satte sin egen prägel på kvällen, så var det 16-åriga Nicolina-Mercedes ”Nico” Brandström. Nicolina sjöng lovsång på finalen i Idol… Hon må ha lämnat tävlingen som trea, men wow vilken final hon bjöd på.

Nicolina tog över scenen – med lovsång ❤️‍🔥

När Nico klev upp på scenen och drog igång So Will I av Hillsong United hände något i hela arenan. Det var som om allt bara stannade upp. Hon stod där med ett gäng vänner från Hillsong Stockholm bakom sig, och plötsligt blev Idol-finalen mer än en tävling – den blev ett äkta lovsågsögonblick.

Hon står för det hon tror på

Publiken blev helt tyst i början, som om alla höll andan, och sedan bara växte applåderna. Det där var inte bara sång. Det var hjärta, och det var mod. Det var Nico… Och det här är så typiskt henne. Tidigare under säsongen vägrade hon sjunga svordomarna i Radioheads Creep och skrev om texten själv. Vem gör ens det som 16-åring i direktsändning? Nico gör det. För hon står för det hon tror på.

”Jag är nöjd”

”Jag är topp tre – det är ju inte dåligt!” När hon fick lämna tävlingen var hon fortfarande lika jordnära och glad: ”De här två är otroliga, både som sångare och människor. Och jag är topp tre. Jag är nöjd”, sa hon med sin klassiska Nico-glimt i ögat.

En annan kristen tjej – Tuva vann finalen

Efter att Nico tackat för sig stod det mellan Love och Tuva. Kristna tjejen Tuva Råwall tog till slut hem alltihop och kramades sönder av familjen medan hennes fans skrek sig hesa. Helt välförtjänt – men för många var det ändå Nicolinas lovsång som etsade sig fast mest den här finalkvällen.

Hyllningar regnade in

På sociala medier fortsatte det: ”Vilken röst!” ”Så mycket känsla!” ”Nicos låt gav mig gåshud över hela kroppen.” Inte konstigt att folk pratar om henne – hon är bara 16 och redan helt egen i sitt uttryck.

 

Hör gärna av dig till oss, om du vill prata om nåt ♡​

Kramar från
/Tomas och Mia >>

Tomas och Mia - JesusPeople.se

 

Ps) Vill du prata om tro, tvivel, dop och frälsning  – vi finns här för dig ♡
Kommentera, mejla JesusPeople.se@gmail.com eller sms:a nummer 072-430 99 11


 

Varför är Jesus intressant?

  • Jesus födelse är utgångspunkten för den tideräkning som har störst spridning i världen idag. Endast detta faktum i sig borde vara skäl nog att vilja veta mer om Jesus.
  • Jesus anspråk på att vara Gud i mänsklig form kan vara bra att förhålla sig till, om man ärligt söker efter vad som är sant. Är Jesus en guru, galning, eller Gud?
  • Jesus väl dokumenterade förmåga att förvandla människors liv. Och det är inte bara kriminella och missbrukare som blir räddade. Även välvårdade karriärsmänniskor finner frid – plus alla däremellan 🙂
  • Jesus eventuella inverkan på ditt liv efter döden. Citatet nedan kallar vi Lilla Bibeln. Det är taget från Johannesevangeliet 3:16-17. Här kan du läsa om Jesus i Johannesevangeliet >>

”Så älskade Gud världen att han gav den sin ende Son, för att de som tror på honom inte ska gå förlorade utan ha evigt liv. Det var inte för att döma världen som Gud sände sin Son, utan för att världen ska bli räddad genom honom.” Jesus säger: ”Jag är vägen, sanningen och livet. Ingen kan komma till Gud utom genom mig.”

Jesus visar vem Gud är

I Jesus – hans liv, död och uppståndelse och i Bibelns berättelser om honom – finns i kristen tro den tydligaste bilden av vem och hur Gud är. Av kärlek till världen, skapelsen och människan blev Gud människa i Jesus Kristus. I djupaste närhet med människan och i fullständig solidaritet med människans villkor är Gud nära människan i brister, lidande och död. Men Gud visar också en vändpunkt – nämligen uppståndelsen – som även du kan bli en del av genom att födas på nytt in i Guds rike. Läs mer om detta i Johannesevangeliets kapitel tre.

”Hur ser Gud ut?” av Tomas Sjödin – författare och populär sommarpratare >>

En vanlig missuppfattning är att kristna tror att goda människor kommer till himlen och onda hamnar i helvetet. I själva verket är det nästan tvärtom. Bara när du inser att dina egna försök att vara god inte räcker, kan du bli frälst. Inte av egna meriter utan genom att ta emot Guds utsträckta hand – Jesus.

Att leva som kristen - ABC
Att leva som kristen – ABC

Acceptera att du är en syndare i behov av att bli benådad. ”Alla har ju syndat och gått miste om härligheten från Gud.” /Romarbrevet 3:23

Bekänn din tro på Jesus – ”Du blir räddad (frälst) om du med din mun bekänner Jesus som Herre över ditt liv och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda.” /Romarbrevet 10:9 – ”Den som tror och blir döpt ska räddas, men den som inte tror ska bli dömd”. /Markusevangeliet 16:16

Cellsyn – börja se dig själv som en cell i Guds kropp på jorden. ”Ni utgör alltså Kristi kropp, och var för sig är ni delar av den”. /Första Korintierbrevet 12:27 – ”Om ni väljer att leva i mig (Jesus), och mina ord (Bibeln) förblir i er, då kan ni be om vad ni vill, och det ska ske. Min Fader blir ärad när ni bär rikligt med frukt och på det sättet visar att ni är mina lärlingar.” /Johannesevangeliet 15:7


 

Kanske även detta intresserar dig?

Lämna ett svar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 20 =