Lämnade Nyandligheten

Anna: Nyandligheten gjorde mitt liv till en skräckfilm

Jag gick in i nyandligheten för att hitta lugn. I stället öppnade jag dörren till något som nästan tog över mitt liv. Det började oskyldigt: kristaller, tarot, manifestationer. ”Det här är bara energi”, tänkte jag. Men ganska snabbt förändrades allt.

Jag började känna en närvaro i rummet när jag var ensam. Drömmar som kändes mer verkliga än verkligheten. Tankar som inte ens lät som mina egna. Det var som om jag hade bjudit in något som växte sig starkare för varje ritual jag gjorde. Och ju mer jag försökte få kontroll, desto mer kändes det som att jag höll på att tappa den.

En mörk tyngd…

Det värsta var inte det jag såg – utan det jag kände. En mörk tyngd. En oro som aldrig släppte. Ett slags osynligt grepp runt mitt liv. Jag sov dåligt, jag var rädd för tystnaden, och jag började undvika speglar för att jag inte litade på vad jag skulle se.

Till slut bröt jag ihop. Jag orkade inte mer. Och mitt i paniken viskade jag bara ett ord jag inte hade sagt på länge: ”Jesus… hjälp mig.”

Det var som att någon drog undan en svart ridå. Luften blev lättare. Det där mörka tappade greppet. Jag grät, men för första gången på länge var det av lättnad. Jag behövde inte fler ritualer. Inga kristaller. Inga energier.

Jag behövde en Frälsare

I dag vågar jag säga det rakt ut: det som skulle ge mig kraft höll på att krossa mig. Men Jesus gjorde slut på skräckfilmen. Han gav mig frid. På riktigt.

Läs hela vittnesbördet hos Frälsningsarmén >>

Jesus vill ge dig en framtid och ett hopp!
/Tomas och Mia >>

Tomas och Mia - JesusPeople.se

Ps) Vill du prata om tro, tvivel, dop och frälsning  – vi finns här för dig ♡
Kommentera, mejla JesusPeople.se@gmail.com eller sms:a nummer 072-430 99 11

 


 

Varför är Jesus intressant?

  • Jesus födelse är utgångspunkten för den tideräkning som har störst spridning i världen idag. Endast detta faktum i sig borde vara skäl nog att vilja veta mer om Jesus.
  • Jesus anspråk på att vara Gud i mänsklig form kan vara bra att förhålla sig till, om man ärligt söker efter vad som är sant. Är Jesus en guru, galning, eller Gud?
  • Jesus väl dokumenterade förmåga att förvandla människors liv. Och det är inte bara kriminella och missbrukare som blir räddade. Även välvårdade karriärsmänniskor finner frid – plus alla däremellan 🙂
  • Jesus eventuella inverkan på ditt liv efter döden. Citatet nedan kallar vi Lilla Bibeln. Det är taget från Johannesevangeliet 3:16-17. Här kan du läsa om Jesus i Johannesevangeliet >>

”Så älskade Gud världen att han gav den sin ende Son, för att de som tror på honom inte ska gå förlorade utan ha evigt liv. Det var inte för att döma världen som Gud sände sin Son, utan för att världen ska bli räddad genom honom.” Jesus säger: ”Jag är vägen, sanningen och livet. Ingen kan komma till Gud utom genom mig.”

Jesus visar vem Gud är

I Jesus – hans liv, död och uppståndelse och i Bibelns berättelser om honom – finns i kristen tro den tydligaste bilden av vem och hur Gud är. Av kärlek till världen, skapelsen och människan blev Gud människa i Jesus Kristus. I djupaste närhet med människan och i fullständig solidaritet med människans villkor är Gud nära människan i brister, lidande och död. Men Gud visar också en vändpunkt – nämligen uppståndelsen – som även du kan bli en del av genom att födas på nytt in i Guds rike. Läs mer om detta i Johannesevangeliets kapitel tre.

”Hur ser Gud ut?” av Tomas Sjödin – författare och populär sommarpratare >>

En vanlig missuppfattning är att kristna tror att goda människor kommer till himlen och onda hamnar i helvetet. I själva verket är det nästan tvärtom. Bara när du inser att dina egna försök att vara god inte räcker, kan du bli frälst. Inte av egna meriter utan genom att ta emot Guds utsträckta hand – Jesus.

Att leva som kristen - ABC
Att leva som kristen – ABC

Acceptera att du är en syndare i behov av att bli benådad. ”Alla har ju syndat och gått miste om härligheten från Gud.” /Romarbrevet 3:23

Bekänn din tro på Jesus – ”Du blir räddad (frälst) om du med din mun bekänner Jesus som Herre över ditt liv och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda.” /Romarbrevet 10:9 – ”Den som tror och blir döpt ska räddas, men den som inte tror ska bli dömd”. /Markusevangeliet 16:16

Cellsyn – börja se dig själv som en cell i Guds kropp på jorden. ”Ni utgör alltså Kristi kropp, och var för sig är ni delar av den”. /Första Korintierbrevet 12:27 – ”Om ni väljer att leva i mig (Jesus), och mina ord (Bibeln) förblir i er, då kan ni be om vad ni vill, och det ska ske. Min Fader blir ärad när ni bär rikligt med frukt och på det sättet visar att ni är mina lärlingar.” /Johannesevangeliet 15:7


 

Kanske även detta intresserar dig?

Lämna ett svar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × 3 =